Kwiecień 10, 2021 – 17:04
www.facebook.com/fie.org/videos/179073550721928/ ... See MoreSee Less
Kwiecień 9, 2021 – 14:40
www.pzszerm.pl/news/10570/mistrzostwa-swiata-kadetow-i-juniorow-transmisja-video.html#top_static_... ... See MoreSee Less
Mistrzostwa Świata kadetów i juniorów - video
www.pzszerm.pl
Trafiasz albo w dziesiątkę, albo poza tarczę. Postępując „na chybił, trafił” niczego nie osiągniesz. Szermierką zajmują się ci, którzy skrupulatnie planują sukces.Kwiecień 7, 2021 – 14:27
Co Ty wiesz o zmęczeniu?
.
Czy zadawaliście sobie pytanie czym jest zmęczenie i co je powoduje?
.
W obiegowej opinii najczęściej można spotkać dwie podstawowe teorie zmęczenia:
.
1️⃣ teoria nagromadzenia. Mówi o kumulacji produktów ubocznych pozostających po zajściu procesów wytwarzania energii (Np. tzw. Kwasica metaboliczna).
.
2️⃣ teoria wyczerpania. W przeciwieństwie do poprzedniego punktu, ta teza opiera się na zasadzie paliwa w baku, czyli w pewnym momencie następuje wyczerpanie składników energetycznych (np. Glikogen) co ma powodować zmęczenie.
.
Realia jednak są bardziej skomplikowane. Żaden proces w organizmie nie przebiega w izolacji. Dwie wyżej wspomniane teorie oczywiście zachodzą i mają wpływ na zmiany zachodzące w organizmie jednak rozwój nauki, szczególnie neurobiologii dostarczył naukowcom nowych metod badawczych (np. fMRI, sztuczne pobudzanie konkretnych ośrodków w mózgu <<TMS, tDCS>>). Pozwoliło to stworzyć nowszą, trzecią teorię zmęczenia:
.
3️⃣ „Central Governor model” (Noakes, 2012). Jest to tzw zintegrowany model, który odwraca poniekąd poprzednie teorie. Różnica na pierwszy rzut oka nie jest duża jednak po dłuższej analizie wywraca do góry nogami podejście do zmęczenia. Zasadniczo chodzi o to że nagromadzanie (pkt 1️⃣) i wyczerpanie (pkt 2️⃣) nie decydują bezpośrednio o naszym zmęczeniu, a jedynie są informacją (jedną z wielu) spływającą do mózgu o tym co się dzieje w naszym ciele. To mózg decyduje czy i jak zareaguje.
.
Dzięki trzeciej teorii pojawia się olbrzymia przestrzeń. Rozszerza ona temat o tak ważne (a wręcz kluczowe!) strefy jak neurofizjologia (np. Poziom neurotransmiterów takich jak dopamina i serotonina) czy psychologia (np. nastawienie, emocje, w tym choćby motywacja do osiągnięcia celu) dla których w poprzednich teoriach nie było miejsca.
.
Podsumuję intrygującym cytatem:
.
„Perception governs reality”
.
Ps
Na zdjęciu (@grygieleq) jedna z chwil w których zupełnie inaczej potrafimy odczuwać zmęczenie (mimo wyczerpania2️⃣ i nagromadzenia1️⃣)
.
#zmęczenie #trening #trener #zawodnik #przygotowaniemotoryczne #szermierka #floret #emocje #wygrana #teoria #praktyka #nauka ... See MoreSee Less
Jesteś tutaj: Home Klub