Zapisy i informacje o szermierce

Co to jest szermierka?… Jest to przemoc przetworzona w piękno; walkę ogranicza do subtelnej sztuki i czystej nauki.

Szermierka sportowa jest nowoczesnym sportem olimpijskim z historycznym korzeniami sięgającymi stek lat.

Jest połączeniem sportu i sztuki oraz nauki co czyni ją unikatową dyscypliną.

Szermierz musi używać rozumu równie sprawnie jak ciała aby pokonać przeciwnika opierając się na wyuczonych technikach, taktyce oraz trikach.Jest to psychiczny i mentalny aspekt, który czyni ten sport tak wciągającym.

Ćwiczenia są interesujące i przyjemne, a jednocześnie dzieci jak i dorośli mogą  rozwijać koordynację, refleks, równowagę, koncentrację oraz gibkość w bezpiecznym środowisku.

 

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przez kandydatów lub nowych zawodników:

  1. Czy to jest bolesne i bezpieczne?

  2. W jakiej kondycji powinienem być?

  3. W jakim wieku powinienem być?

  4. Czy to jest drogie?

  5. Jak mogę zacząć?

 

1. Czy to jest bolesne i bezpieczne?

Wszyscy zawodnicy trenują w specjalnych atestowanych strojach szermierczych, zapobiegających przebiciom i kontuzjom. Prawidłowo wykonane trafienia szermiercze nie są bolesne.

Szermierka jest sportem bardzo bezpiecznym,  Wg statystyk w szermierce jest bardzo mało kontuzji, nieporównywalnie mniej niż w innych sportach takich jak piłka nożna, tenis, boks itp poniżej 5% tj. na poziomie podobnym do pływania synchronicznego

ryzykowność

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.W jakiej kondycji powinienem być?

Każdy zdrowy człowiek może zacząć uprawiać tą dyscyplinę. Oczywiście każdy trening rozpoczyna się rozgrzewką, która dla niektórych może być początkowo trudna lecz bardzo ważne jest aby każdy ćwiczył w miarę swoich możliwości.
W przypadku jakichkolwiek przeciwwskazań medycznych musimy być o nich bezwzględnie poinformowani przed pierwszym treningiem.

3. W jakim wieku powinienem być?

Ze względów bezpieczeństwa nie przyjmujemy dzieci poniżej 7 roku życia. Chcemy podkreślić, że szermierka jest idealnym sportem dla dzieci – rozwija koordynację, równowagę oraz sprawność fizyczną. Dodatkowymi aspektami jest rozwój dedukcji, planowania taktyki, szybkości reakcji, podejmowania błyskawicznych decyzji oraz braterstwa. W szermierce istnieje wiele kategorii wiekowych umożliwiających odpowiedni dobór przeciwników.

Z drugiej strony Nigdy nie jest za późno aby zacząć ćwiczyć szermierkę, niektórzy ludzie trenują szermierkę do wieku 70 a nawet 80 lat!

4. Czy to jest drogie?

NIE. W naszym klubie miesięczne zajęcia dla dzieci i młodzieży kosztują 100 zł i w zamian oferujemy treningi dla dzieci 5 razy w tygodniu czyli za jeden trening 4-5 zł – w tym są wszystkie koszty związane ze sprzętem (strój, szpada, maska, rękawica).

5.Jak mogę zacząć?

Należy przyjść do klubu ok 10 min przed zajęciami i zgłosić się do trenera, później przez 2 tygodnie bezkosztowo możesz zrezygnować z dalszych treningów. Jeżeli masz chęć osiągnąć coś więcej, jesteś ambitny/a i będziesz chciał/a dołączyć do naszego klubu należy pobrać deklarację członkowską oraz przeprowadzić badania lekarskie pozwalające na członkostwo w klubie, udział w treningach oraz na zawodach.